Kredyty konsolidacyjne, choć nie cieszą się niedużym zainteresowaniem wśród kredytobiorców, to jednak są doskonałym sposobem na pozbycie się wielu ciążących na nas zobowiązań. Najczęściej też rata kredytu konsolidacyjnego jest znacznie niższa od sumy wszystkich naszych rat.
Jednym z rodzajów kredytów są kredyty konsolidacyjne. Są one doskonałym sposobem na pozbycie się wielu rożnych kredytów na rzecz jednego, który będzie obejmował wszystkie poprzednie zobowiązania. Najczęściej kredyty konsolidacyjne mają też niższe oprocentowanie w porównaniu z kredytami gotówkowymi czy konsumenckimi dostępnymi na rynku.
Jak uzyskać kredyt konsolidacyjny?
Oczywiście proces pozyskania kredytu tego typu przebiega podobnie, jak proces pozyskania pożyczki, czy zwykłego kredytu. Bowiem poza wnioskiem kredytowym zobligowani jesteśmy dostarczyć do banku zaświadczenie o dochodach. Jednak w przypadku kredytu konsolidacyjnego, posiadane przez nas inne raty (jeśli tylko będą konsolidowane) nie wpływają na naszą zdolność kredytową. W momencie podpisania umowy kredytowej z bankiem dostarczamy umowy kredytów, które będą spłacane, ponieważ w momencie wypłaty kredytu, najpierw pracownik banku spłaci ciążące na nas zobowiązania, które objęte zostały konsolidacją.
Podobnie, jak w przypadku wszystkich kredytów, tak i tu należy pamiętać, że jeśli kwota naszego kredytu będzie przekraczała kwotę 20 tysięcy złotych, konieczną będzie zgoda współmałżonka.
Konsolidacja – czy warto?
Jeśli zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na konsolidację, to pomyśl o tym, że zamiast wykonywania kilku różnych przelewów, na kilka różnych kont, opłacając kilka różnych prowizji od transakcji, możesz zamienić je w jedno zobowiązanie, jeden przelew, jeden termin. A co za tym idzie zmniejszy się kwota prowizji, jaką miesięcznie przeznaczysz na liczne przelewy. Zamiana kilku rat, powiedzmy w kwocie 500 złotych, na jedną ratę, powiedzmy wysokości 200 złotych, zwiększy również Twoją zdolność kredytową, otwierając tym samym furtkę do kolejnych zobowiązań (jeśli oczywiście zajdzie taka potrzeba). Podobnie rzecz się ma w przypadku konsolidowanej karty kredytowej, bo należy pamiętać, że i posiadane przez nas aktywne karty kredytowe zmniejszają naszą zdolność kredytową.
Ale oczywiście decyzja zależy do każdego z nas. Nie mniej jednak, jeśli zmęczy Cię kilka różnych rat, kredyt konsolidacyjny jest wart zastanowienia.