We współczesnym świecie, pełnym nowoczesnych gadżetów, czy sprzętów, zaobserwować można pewien przymus społeczny, za sprawą którego większość z nas decyduje się na ich zakup, mimo braku możliwości finansowych. Wówczas sposobem na spełnienie naszych potrzeb stają się kredyty czy pożyczki gotówkowe, co niejednokrotnie prowadzi do problemów finansowych. Zatem jak nie zbankrutować?
Biorąc pod uwagę najnowsze dane opinii publicznej coraz więcej Polaków, jak i polskich gospodarstw, jest narażonych na bankructwo. Bowiem, jak pokazują badania, blisko połowa z nich jest już na pograniczu bankructwa. Przypomnijmy dla nieobeznanych w temacie, że o bankructwie możemy mówić w chwili, kiedy nasz miesięczne wydatki, zobowiązania stanowią ponad połowę naszych przychodów. A tak niestety dzieje się w przypadku coraz większej liczby kredytobiorców.
Powodów jest co najmniej kilka; brak świadomości kredytowej, wydatki przewyższające nasze dochody, czy niespodziewane sytuacje losowe (utrata pracy, pogorszenie stanu zdrowia).
Jednym z wymienionych powyżej problemów z pewnością jest brak świadomości finansowej kredytobiorców. Sięgając po kolejny kredyt, czy to na zakup nowego sprzętu, czy na spłatę powstałych wcześniej zobowiązań, nie mamy świadomości, że każda kolejna rata pogłębia nasze zadłużenie, prowadząc w końcu do niebezpiecznej pętli kredytowej. A stąd już ciężko się wydostać. A jedynym poniekąd wyjściem zdaje się być pomoc fachowej firmy oddłużeniowej.
Jeśli w obliczu kryzysu, jaki nas niedawno dotknął, zaczynasz zastanawiać się, jak funkcjonować, by nie zbankrutować, jest na to kilka sposobów.
Pilnując wydatki unikniesz bankructwa
Przede wszystkim powinniśmy spisać plan finansowy, w którym najpierw spiszemy uzyskiwane przez nas dochody, a następnie wszystkie wydatki. Przy ich spisywaniu powinniśmy ustalić hierarchię ich ważności. Innymi słowy na pierwszy rzut idą najważniejsze opłaty eksploatacyjne i za mieszkanie, potem kredyty.
Nie zaciągaj nowych zobowiązań. To chyba najważniejszy czynnik, jaki może ustrzec nas przed bankructwem. Bowiem unikając zaciągania kolejnych zobowiązań, które mogą nas pogrążyć, skutecznie unikniemy niewypłacalności, czy bankructwa. Stąd zanim sięgniesz po kolejny abonament (ze względu na świetny tablet, czy laptop) zastanów, się czy ta z pozoru atrakcyjna oferta jest opłacalna i przede wszystkim, czy stać Cie na nią.
Podobnie rzecz się ma w przypadku kolejnych kredytów, czy pożyczek. Staraj się również unikać pożyczek udzielanych przez parabanki, które najczęściej narzucają wysokie prowizje.
Ogranicz wydatki, spisuj na bieżąco rzeczy niezbędne, eliminując przy tym wydatki, które jeszcze mogą poczekać.
Pilnując na bieżąco swoich finansów, prowadząc ich ewidencję i analizując dokładnie przychody, jak i nasze wydatki, jesteśmy na dobrej drodze by uniknąć bankructwa.