Zwany również kredytem kupieckim, czy handlowym, kredyt towarowy, to jedno z najczęściej stosownych rozliczeń między firmami. Na czym polega i na jakich zasadach jest udzielany, o tym poniżej.
Każdy przedsiębiorca, czy to doświadczony, czy też początkujący, wie, że bez płynności finansowej firmy, nie ma mowy o sprawnym prowadzeniu własnego przedsiębiorstwa. Tym bardziej, że nie raz zdarzyć się może, że zabraknie nam środków na pozyskanie nowego towaru, czy asortymentu dla naszego przedsiębiorstwa. Wówczas mamy do wyboru kilka opcji; kredyt bankowy, pożyczkę, jak również kredyt towarowy.
Kredyt towarowy alternatywą dla pożyczki udzielanej przez bank
O ile kredyt, czy pożyczka zaciągana w banku związana jest z procedurą kredytową, przedstawianiem licznych zaświadczeń, czy dochodów osiąganych przez naszą firmę, o tyle w przy kredycie kupieckim, proces ten jest znacznie prostszy. Bowiem w tym przypadku jest to umowa zawarta między nami – nabywcami towaru, a sprzedającym. W ramach zawartej umowy sprzedający udostępnia nam towar z odroczonym terminem płatności, wydłużonym najczęściej do 30 dni. A zatem standardowa transakcja kupna-sprzedaży w tym momencie przekształca się w stosunek kredytowy.
Kredyt kupiecki – wady i zalety
Oczywiście kredyt kupiecki daje wiele korzyści zarówno sprzedającemu, jak i kupującemu, ale związany jest również z pewnym ryzykiem, jakie ponosi sprzedawca. Przede wszystkim może się zdarzyć, że kupujący będzie zwlekał z zapłatą na sprzedany towar, czy też w ogóle nie ureguluje stosownych względem nas należności. Taka sytuacja z kolei jest bardzo niebezpieczna dla interesów sprzedającego, powodując nie tylko kłopoty z płynnością finansową, ale może również przyczynić się do zatorów płatniczych. Stąd wiele firm (o ile mowa o nowych kontrahentach) zanim udzieli kredytu kupieckiego swojemu kontrahentowi, sprawdza swojego partnera handlowego w BIG czy też w BIK. W ten sposób mają możliwość sprawdzenia wiarygodności i solidności kredytowej potencjalnego kupującego.
Zabezpieczenia kredytu
Z racji odroczonego terminu płatności (który notabene czasem waha się nawet w granicach 60-90 dni) wielu przedsiębiorców decyduje się na różnego rodzaju zabezpieczenia. Do najczęściej stosowanych zaliczyć można; weksel In blanco, poręczenie osób trzecich, a także zastaw, czy naliczane w przypadku nieterminowych wpłat, odsetki karne.