Etat czy własna działalność

Partner

Dotychczasowe kampanie reklamowe w Internecie nie przyniosły oczekiwanych efektów? Boisz się inwestować w niepewne rozwiązania, które nie dają Ci gwarancji sukcesu? Wypróbuj Fusion System! To profesjonlane narzędzie Marketing Automation, które umożliwi Ci wykorzystanie w pełni potencjału Twoich pracowników, pozwoli oszczędzić czas i umożliwi pełną kontrolę nad kampanią reklamową. Sprawdź nas!

4 gru 2013

Etat czy własna działalność

W sytuacji, kiedy coraz trudniej o pracę, coraz większa część z nas zastanawia się nad otworzeniem własnej firmy. Jednak, czy w obliczu składek, podatków, jakie należy odprowadzać jako przedsiębiorca, własna działalność rzeczywiście jest bardziej opłacalna niż etat. Tu zdania są podzielone.

______________________________________________________________

Polecamy:

anioły biznesu

_______________________________________________________________

Wybór między etatem a własną firmą jest wyborem dojść trudnym, gdyż z jednej strony mamy bezpieczeństwo i gwarancję stałych, pewnych zarobków, z drugiej zaś własna firma daje nam elastyczność i wolność, czy niezależność. Jednak każda z tych opcji ma swoje i zalety, i wady. Zacznijmy od etatu.

Etat, czyli pewne zarobki i stabilizacja

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem stałej umowy o pracę na czas nieokreślony, czegóż chcieć więcej. Stały etat to nie tylko pewna, co miesięczna pensja, ale także wszystkie niezbędne świadczenia, czy poczucie pewnej stabilizacji. Etat (zwłaszcza w firmie państwowej) zapewni Ci nie tylko dodatkowe premie, dodatki, czy świadczenia w ramach funduszu pracowniczego, ale również stanie się przyczynkiem do łatwiejszego i szybszego zarazem pozyskania czy to kredytu, czy pożyczki (jeśli zajdzie taka potrzeba). W komfortowej sytuacji będąc na etacie są również kobiety w ciąży, bowiem przysługuje im nie tylko pełnopłatne zwolnienie lekarskie, ale również urlop macierzyński, jak i urlop wychowawczy, o co w przypadku bycia właścicielką własnej firmy jest znacznie trudniej.

Jednak, w przypadku etatu, odliczane są jedynie stałe koszty uzyskania przychodu, najczęscuiej jesteśmy również w swojej pracy ograniczani sztywnymi godzinami pracy, których musimy również przestrzegać. Praca na etacie, to również stres, w niektórych przypadkach wyzysk i bycie poniekąd zależnym od szefa i jego humorów (a tu bywa rożnie).

Być panem samego siebie

Wielu z nas jednak marzy o tym, by być panem samego siebie. Pracować w elastycznych godzinach, pracy, odpowiadać za swoje czyny przed samym sobą i co ważne, robić coś, co się naprawdę kocha (na co w przypadku etatu czasem nie ma szans). Jednak prowadzenie własnej firmy to również ogromna odpowiedzialność, a także konieczność odprowadzania do urzędu skarbowego, jak również ZUS-u odpowiednich składek. Patrząc na badania, jakie przeprowadzane były wśród przedsiębiorców, najbardziej opłacalnym okresem na prowadzenie firmy, jest czas dwóch pierwszych lat, kiedy korzystamy z niższych składek. Wówczas opłacalnym jest już zysk wypracowany przez naszą firmę na poziomie 1500 złotych. Jednak po dwóch latach, aby nasza firma nadal była korzystniejszą opcją, niż etat, koniecznym są już dochody w wysokości 5000 złotych. W innym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie dla nas ciepła posadka w firmie.

Automatyzacja marketingu