zadłużenie

Partner

Dotychczasowe kampanie reklamowe w Internecie nie przyniosły oczekiwanych efektów? Boisz się inwestować w niepewne rozwiązania, które nie dają Ci gwarancji sukcesu? Wypróbuj Fusion System! To profesjonlane narzędzie Marketing Automation, które umożliwi Ci wykorzystanie w pełni potencjału Twoich pracowników, pozwoli oszczędzić czas i umożliwi pełną kontrolę nad kampanią reklamową. Sprawdź nas!

16 lis 2013

zadłużenie

Zadłużenie męża, czy też żony to z pewnością problem, który zaprząta głowę niejednego z małżonków, zwłaszcza w okresie, kiedy podjęli decyzję o rozstaniu. Co bowiem wówczas ze spłatą zaciągniętych kredytów, czy zobowiązań? Kto zatem ma spłacać zadłużenie męża?

Jak pokazuje rzeczywistość, życie potrafi każdemu z nas splątać figla (często niestety przykrego) i z pięknej, radosnej miłości, zostaje tylko zgrzyt, niedopowiedzenia i niespłacone kredyty. W takiej sytuacji niejeden z nas z pewnością zastanawia się, co zrobić z zobowiązaniami, jakie zostały zaciągnięte podczas małżeństwa? Czy żona, która w końcu zdecydowała się odejść od męża alkoholika musi spłacać jego pijackie długi? Czy zadłużenia męża w obliczu prawa polskiego jest również jej zadłużeniem?

I tu okazuje się, że możliwości mamy kilka.

Zobowiązania na potrzeby rodziny

Jeśli zadłużenie męża wynika przede wszystkim z kredytów, czy też pożyczek zaciągniętych na uregulowanie podstawowych potrzeb rodziny, wówczas, zgodnie z art. 30 § 1 KRiO zarówno mąż, jak i zona solidarnie za nie odpowiadają. Uściślijmy dla pewności, że mówimy tu o wydatkach na poczet: opłat za mieszkanie, czy też opłat bieżących (w rym energia, gaz, czy media), na wyżywienie, jak  również naprawa, czy wydatki z tytułu ochrony zdrowia.

W tym przypadku solidarnie odpowiadamy przed sądem, czy też wierzycielem za niespłacone zobowiązania. Możliwym jest oczywiście dochodzenie na drodze sądowej dochodzenia swoich praw i obarczenia długiem drugą połówkę, jednak musimy udowodnić, że powstały dług wynikał z lekkomyślności, czy też ze złego zarządzania finansami.

 

Zobowiązanie bez zgody współmałżonka

Jeśli zadłużenie męża wynika z długów, jakie zostały zaciągnięte bez wiedzy małżonka ( w tym przypadku żony), wówczas tylko małżonek odpowiada swoim majątkiem, czy też wynagrodzeniem za powstałe zadłużenie.

 

Zobowiązanie ze zgodą małżonka

Jeśli jednak wyraziłaś zgodę na kredyt zaciągany przez męża, również i Ty, jako współmałżonka będziesz odpowiadał swoim majątkiem przed wierzycielem. Oznacza to przede wszystkim, że wierzyciel męża ma prawo nie tylko majątku Twojego męża, ale również i do waszego wspólnego majątku.

 

Warto wiedzieć, że…

Automatyzacja marketingu

Z chwilą orzeczenia przed sąd  rozwodu, nie odpowiadasz za długi męża, jakie ten po rozwodzie zaciągnie, bowiem obowiązywać Was Bedzie rozdzielność majątkowa. Jednak, jeśli przed rozwodem zaciągane były, przy Twojej zgodzie, kredyty, czy też pożyczki, wspólny majątek staje się współwłasnością i wierzyciel może dochodzić swoich praw na drodze sądowej poprzez żądanie jej podziału.