Coraz więcej polskich firm popada w kłopoty finansowe, a spora część z nich staje na granicy bankructwa. Niespłacone zobowiązania, nieterminowe wpłaty z tytułu kredytów czy to obrotowych czy inwestycyjnych - wszystkie te elementy sprawiają, że sytuacja, w jakiej znalazła się nasza firma wydaje się nam bez wyjścia. Jest jednak na to sposób. A jest nim oddłużanie firmy.
Echo ostatniego kryzysu dało się we znaki wszystkim przedsiębiorcom, niezależnie od tego, w jakiej branży działają. Źle prowadzone finanse, czy chwilowy zastój w interesach mogą spowodować późniejsze problemy z wypłacalnością firmy, jak również z jej płynnością finansową. W takiej sytuacji niejednokrotnie zniechęceni porażką właściciele firm decydują się na ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa i licytację majątku firmy. Tymczasem, zamiast podejmowania tak zdecydowanych i drastycznych kroków, warto zastanowić się nad opcją, jaką jest oddłużanie firmy.
Czym jest oddłużanie firmy?
Najprościej mówiąc oddłużanie, to najlepszy sposób na ogarnięcie swoich finansów, jak również ich dopasowanie do naszych możliwości. Będące usługą finansowo-prawną, oddłużanie ma na celu dostosowanie naszych miesięcznych rat do naszych realnych możliwości finansowych.
Oddłużanie firmy może przyjąć kilka postaci; od karencji w spłacie kredytu (czyli jego czasowe zawieszenie), poprzez wydłużenie okresu spłaty danego zobowiązania, a tym samym zmniejszenia naszych rat, po negocjacje różnego rodzaju ugód z bankiem
Kiedy potrzebne jest oddłużanie firmy?
Sytuacji, w których oddłużanie firmy, czy też nawet klienta indywidualnego jest wskazane jest wiele. Najprościej mówiąc, o oddłużanie warto starać się w sytuacji, kiedy pojawiają się pierwsze problemy z regulowaniem naszych zobowiązań. W szczególności zaś, kiedy:
- pojawiają się pierwsze zaległości w spłatach rat,
- kiedy sprawa naszych nieuregulowanych należności kierowana jest przez naszego wierzyciela do windykacji,
- w momencie toczącego się przeciwko nam postępowania sądowego,
- w przypadku, kiedy wszczęte zostało przeciwko nam postępowanie egzekucyjne (innymi słowy zajęcie komornicze).
W każdym tych przypadków oddłużanie firmy pomoże nam nie tylko uregulować i usystematyzować naszą sytuację finansową i plan spłaty naszych zobowiązań, ale podjęte wcześnie, skutecznie ustrzeże nas przed dodatkowymi kosztami, jakie niosą ze sobą nieuchronnie postępowanie sądowe, czy komornicze.
I choć co prawda firmy oddłużeniowe pobierają za swoje usługi opłaty, nie mniej jednak, z pewności są one znikome w porównaniu do kosztów, z jakimi wiążą się nieterminowe spłaty i postępowanie sądowe, czy komornicze przeciwko nam.